Svačinka s vůní exotiky

Chcete si v zimních měsících zpestřit jídelníček a zároveň nemáte příliš času? Indické lassi je to pravé pro vás i vaše děti!

Stává se vám, že vám čas od času dojde inspirace na svačinu pro děti? Lámete si potom hlavu, co dětem k svačině připravit? Pokud hledáte inspiraci na chutnou svačinu plnou vitamínů a prospěšných látek a zároveň svačinu, která je pro děti chutná, tak jste tu správně. My pro vás máme tip na zajímavou dobrotu s příchutí Indie – indický nápoj lassi.

Zajímavosti o lassi

  • pochází z Indie z okolí Pandžábu
  • připravuje se na slano i na sladko
  • do sladkého lassi patří špetka soli
  • je velice osvěžující a v Indii se používá k zapíjení pálivých jídel

Recept na mangové lassi

Čas na přípravu: 5 minut

Suroviny:

  • 150g bílého jogurtu
  • voda nebo mléko
  • 150g manga
  • špetka soli

Postup:

Nejdříve si oloupejte a pokrájejte mango. Dejte ho do vysoké nádoby a přidejte jogurt, špetku soli a trochu vody nebo mléka. Poté mixujte tyčovým mixérem asi 2 minuty. Přelijte do skleničky a můžete podávat.

Tip 1. Pecku z manga nevyhazujte a zkuste ji s dětmi zasadit a vypěstovat si mangovník doma.

Tip 2. Místo manga můžete použít i jiné ovoce například banány, jahody, borůvky, meruňky, aj.

Tip 3. Potřebujete-li nápoj přisladit, přidejte lžičku např. kvalitního medu.

Tip 4. Pokud se rozhodnete pro přípravu slaného lassi, nahraďte ovoce zeleninou, například okurkou nebo přidejte bylinky.

Jistě vás zajímá, proč do lassi přidat zrovna mango. Mango je exotické ovoce. Z hlediska zastoupení živin je zdrojem sacharidů, dále obsahuje značné množství vitamínů a v neposlední řadě je i zdrojem bílkovin. Z vitamínů stojí za zmínku vitamín A, který posiluje zrak. Dále obsahuje vitamín C a vitamín E. Jedno zralé mango má polovinu doporučené denní dávky  vitamínu C. Z minerálních látek se v mangu vyskytuje například zinek, mangan a draslík.

Autor: Mgr. Jana Kolářová

Zdroje:https://www.tyden.cz/rubriky/apetit/vareckou-po-mape/co-maji-radi-v-severni-indii-lassi-patiala_147784.htmlhttp://mamavkuchyni.cz/mangove-lassi-od-1-roku/https://www.kucharkaprodceru.cz/letni-piti/#more-2243https://www.dtest.cz/clanek-1067/ovoce-jako-lek-mangoROHWER, Jens G. Tropické rostliny. Vyd. 2. Přeložil Ludvík HELEBRANT. V Praze: Knižní klub, 2006. Průvodce přírodou (Euromedia Group - Knižní klub). ISBN 80-242-1652-3.

Photo by Tiago Rosado on Unsplash

Mohlo by vás dále zajímat