Vybíráme svačinový box!

Dnes se zaměříme na výběr tohho nejlepšího svačinového boxu pro vás a vaše ratolesti

Ať už míříte do školy, práce, na zájmový kroužek nebo na vzrušující výlet, nezapomeňte na svou svačinku! Ideálně schovanou v pěkném uzavíratelném boxu. Možná už jste nějaké svačinové boxy vyzkoušeli anebo o nich uvažujete pro děti do školy. Jenže na trhu je nepřeberné množství značek, druhů a velikostí. My si dneska řekneme pár tipů, podle čeho vybírat a na co se u svačinových boxů zaměřit.

Materiál svačinového boxu

Svačinové boxy jsou vyráběny z rozličných materiálů. Důležité je vybírat takové materiály, které jsou nezávadné.

  • Plast – u plastový boxů na jídlo, vybírejte takové, které neobsahují BPA a ftaláty. Pokud není na krabičce viditelně uvedena zdravotní nezávadnost, tak neváhejte a prozkoumejte její složení.
  • Bioplast PLA – na dotek i na pohled vypadá jako klasický plast vyrobený z ropy. Bioplast se však vyrábí z biomasy – tj.: z obnovitelných zdrojů. Oproti klasickým plastovým výrobkům, můžeme výrobky z bioplastu kompostovat a tím biologicky rozložit.
  • Silikon – v silikonových krabičkách můžeme potraviny i mrazit. Silikon vydrží celkem velký rozsah teplot, krabičky mohou být i skládací a jsou i celkem lehké.
  • Bambus – se často využívá na výrobu víček, které jsou třeba využity u skleněných nebo nerezových misek. Z bambusu najdete, ale i celé svačinové misky. Na výrobu svačinových misek se využívá i recyklovaný bambus.
  • Sklo – skleněné svačinové misky mají dvě nevýhody – jsou těžké a mohou se rozbít, ale zase v nich můžete jídlo ohřívat, snadno se udržují, můžete si do nich koupit i různé menší krabičky anebo si vybrat rovnou s předělem.
  • Nerez – nerezové krabičky mají dlouhou životnost a vysokou odolnost.
  • Látkové ubrousky a voskované sáčky – látkové ubrousky na potraviny lze vyprat v pračce, a tak je znovu použít. Nevýhoda je, že neochrání vaši svačinu před pomačkáním. Voskované sáčky jsou vyrobeny z bavlny a potaženy včelím voskem. Snadno je očistíte vodou.

Velikost a tvar

U každé krabičky hraje velkou roli její hmotnost. U dětí vybíráme krabičky s malou hmotností, protože je často nosí celý den v batohu společně s učebnicemi. Velikost krabičky volíme dle toho, kolik jídla si daný jedinec bude nosit. Pokud si nosí pouze dopolední svačinu, je vhodné zvolit krabičku menší. Výhodné jsou také krabičky s přepážkami nebo vložnými krabičkami. Díky přepážkám si můžete jednotlivé druhy potravin od sebe oddělit.

Nezapomeňte na správné těsnění

Při výběru svačinového boxu se zaměřte na těsnění boxu – např.: silikonové po obvodu krabičky. Pokud do krabičky budete dávat tekuté potraviny např.: jogurt, ověřte si, že daná krabička správně těsní, ať potom nenajdete v tašce pohromu. V neposlední řadě si kontrolujte, že jste krabičku správně uzavřeli.

Údržba

Před prvním použitím se seznamte s návodem a údržbou dané krabičky. Některé krabičky lze mýt v myčce, jiné tam nesmí. Kontrolujte při mytí i těsnění, někdy se mohou do těsnění dostat zbytky jídla. Dále kontrolujte, jestli krabička není poškozená.

Při výběru krabičky myslete i na její desing. Z krabičky, která se vám líbí, vám bude jídlo chutnat ještě o něco více.

Ke svačinovým krabičkám lze koupit i různé vychytávky. Např.: termotašky, speciální příbory a pro děti různá zábavná napichovátka, kterými zase dětem svačinu zpestříte.

Autor: Mgr. Jana Kolářová

https://zajimavosti24.cz/jak-vybrat-svacinovy-box-dbejte-na-kvalitu-a-nepropustnost/

https://www.sufu.cz/blog/jak-spravne-vybrat-box-na-jidlo-myslete-na-velikost-prakticnost-i-cisteni/?utm_source=tanganica&utm_medium=cpc&utm_campaign=tghd68c48ecfdd4f8a9aa43ba1c95424dc5&utm_term=Cj0KCQjw2qKmBhCfARIsAFy8buJdTGFpH0KuHCQ1ETW_VWl8mnKVKXNaaStDb2PEeQn3-vdXNmCueuwaAsk1EALw_wcB&gclid=Cj0KCQjw2qKmBhCfARIsAFy8buJdTGFpH0KuHCQ1ETW_VWl8mnKVKXNaaStDb2PEeQn3-vdXNmCueuwaAsk1EALw_wcB

https://domov21.cz/jak-vybrat-svacinovy-box/

https://www.eko-plasty.cz/bioplasty-pla/

https://www.skolnisvet.cz/skolni-svaciny/

https://www.skolnisvet.cz/vybirame-detske-svacinove-boxy/

https://www.greenstore.cz/voskovany-sacek-na-chleba-cats-32x30cm-nepytlik

 

Mohlo by vás dále zajímat