Pojďme si zasoutěžit aneb celá rodina sportuje!

Máme tu léto a prázdniny! Kdy jindy si užít společného času s rodinou a ještě se u toho krásně protáhnout, pobavit se a udělat něco pro své zdraví. V našem článku najdete pár tipů, jak na to.

Konečně je léto, slunce pálí a dny jsou dlouhé. Přesně počasí, které nás láká ven, do lesa, k vodě nebo jen do parku či na hřiště. Většina sportovních kroužků má přes léto pauzu, kvůli teplu se nám zase třeba i nechce se pohybovat víc, než je nutné, ale pohybovou aktivitu bychom měli do našeho života zařazovat neustále. My vám proto dnes dáme pár tipů, jak do sportování zahrnout celou rodinu, a ještě u toho zažít zábavu.

Jak děti namotivovat k pohybu?

 • Buďte příkladem – pokud se i my dospělý budeme pravidelně hýbat a zařazovat pohybovou aktivitu, tak jdeme dětem příkladem.
 • Sportování má být zábava – najděte, takovou aktivitu u které se budete společně bavit. Rozhodně na děti nijak netlačte u mladších dětí má být pohyb hlavně o radosti a zábavě.
 • Každý pohyb se počítá – nemusíte nutně běhat maraton nebo vrhat koulí, ale stačí i obyčejná procházka nebo místo výtahu použít schody.
 • Sportujte společně – najděte si pohybovou aktivitu takovou, kterou může provozovat celá rodina společně.
 • Vyrazte do přírody – pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu je pro naše tělo přínosný a nezapomínejte, že i v lese se dá sportovat.
 • Pohybové aktivity střídejte – vyzkoušejte různé sporty
 • Nesrovnávejte s ostatními dětmi.

 

Tipy na soutěžní sportovní aktivity

1. Rodinný sranda pětiboj

Připravte si pro každého člena kartičku, kam zapíšete jméno a jednotlivé aktivity. Za každou splněnou aktivitu dostanete razítko nebo můžete proti sobě soutěžit ve dvojicích. Vymyslete si 5 zábavných aktivit – dle toho připravíte pomůcky.

Návrhy stanovišť

 • Laso hula hop

Pomůcky: menší gymnastické obruče, silnější provázek a míče různých velikostí.

Popis: Na gymnastickou obruč navážeme delší provázek. Před každého účastníka vyskládáme řadu míčů, tak aby mezi sebou měly mezery. Každý účastník si stoupne na vyznačenou čáru a hodí svojí obručí, tak, aby zasáhl míč (míč bude uvnitř obruče). Pomocí provázku si míč s obručí přitáhne zpět k sobě. Vyhrává ten, kdo dřív dostane míče k sobě.

 • Plácačkový tenis

Pomůcky: 2x plácačka na mouchy, nafukovací balónky.

Popis: Nafoukněte balónek. Dva soutěžící si stoupnou proti sobě a začnou si pomocí plácaček na mouchy pinkat s balónkem. Komu balónek spadne, ten prohrál.

 • Běh velké nohy

Pomůcky: z kartonu vystřihněte dvě stejně velké nohy a buď pomocí provázku si vytvořte zavazování, tak abyste si velkou nohu mohli umístit na svoje boty nebo vezměte starší pantofle a přilepte je na kartonové nohy. Dále si připravte slalomovou dráhu.

Popis: Úkol je jednoduchý, proběhnout co nejdříve slalomovou dráhu s nazutýma velkýma botami. Můžete soutěžit jednotlivě nebo v týmech.

 • Hod mokrou houbou

Pomůcky: kyblík s vodou, houba, křídy.

Popis: Ideálně na asfaltovou cestu si nakreslete pomocí křídy terč, vyznačte si místo odkud budete házet. Vašim cílem je pomocí tří hodů si naházet, co nejvíce bodů. Soutěžte zase dva mezi sebou. Vyhrává ten, který má více bodů.

 • Fííí vše musí pryč

Pomůcky: 10 plastových kelímků, nafukovací balónky a dva rovné stoly.

Popis: Na každý stůl vyskládáme do řady vedle sebe pět kelímků. Soutěžící dostane do ruky balónek. Balónek trochu nafouknete a snažíte se pomocí vzduchu z balonku odfouknout kelímek na stole. Vyhrává ten, který dříve sfoukne všechny balónky.

2. Vodní souboje

V horkém letním dni si můžete pozvat třeba přátele a uspořádat souboj rodin, a abyste se u toho i osvěžili, tak si připravte soutěže, ve kterých bude figurovat voda.

 • Kdo přenese více vody?

Pomůcky: na každé soutěžní družstvo dva kyblíky (jeden s vodou a druhý bez), velká houba pro každé družstvo.

Popis: Kyblíky s vodou a houbou umístíme do určité vzdálenosti od družstva a kyblík bez vody k družstvu. Z každého družstva vyběhne jeden hráč a nabere vodu do houby a přiběhne ke kyblíku bez vody. Houbu vyždímá a předá dalšímu...celá akce se opakuje dokud je v kyblíku voda. Vyhrává ten, který přenese více vody.

 • Přehazovaná s vodním balónkem

Pomůcky: vodní balónky, 2x povlak na polštář.

Popis: Tuto hru je ideální hrát na hřišti s nataženou sítí. Na každou stranu si stoupne dvojice a uchopí povlak od polštáře, tak aby vznikl odrazový prostor pro vodní míček. Principem hry je přehazovat vodní míček na soupeřovu stranu, tak aby nebyl schopný ji chytit do své plachty a odehrát zpět.

Autor: Mgr. Jana Kolářová

Zdroje:

https://www.pohybovka.cz/zdravy-pohyb-detem/sedmero-jak-privest-deti-k-pohybu/

https://www.monkeysgym.cz/archiv/10-rad-jak-vest-deti-k-pohybu-214.html

https://www.sportvokoli.cz/novinky/jak-vest-deti-ke-zdravemu-pohybu

https://www.homestoriesatoz.com/tutes-tips-not-to-miss/30-fun-outdoor-games.html

https://princesspinkygirl.com/backyard-water-park/

https://www.flickr.com/photos/dbascom/2678965799/

 

 

Mohlo by vás dále zajímat