Grilujeme aneb jak grilovat bezpečně

Grilování je zábavnou a relaxační aktivitou, která přináší radost a spokojenost. Grilování je dobrou příležitostí pro rodinné a přátelské setkání, kdy se můžete společně bavit a užívat si skvělého jídla.

Stačí, že venku vysvitnou první teplé paprsky slunce a už se na zahrádkách začínají objevovat grily. Grilování je příjemná společenská událost, která je spojena s pobytem na čerstvém vzduchu a k tomu s konzumací dobrého jídla. Avšak i při takto příjemné zábavě nesmíme zapomínat na bezpečnost a naše zdraví.

Gril

Na trhu je velké množství různých grilů. Máme grily elektrické – kompaktní, lávové,  propanbutanové, na dřevěné uhlí či dřevo. Elektrické grily jsou výhodné v tom, že maso nepřichází do přímého kontaktu s ohněm a tuk odkapává do speciální misky. U grilů na dřevěné uhlí, vybíráme kvalitní uhlí, které shoří bezezbytku. Pokud používáte dřevo, vybírejte nesmolné druhy.

Pozor na hoření

Nejvíce škodlivin vzniká při odkapávání tuku do ohně a jeho následného hoření. Při takovémto hoření vznikají karcinogenní látky. Přímému kontaktu masa a plamenů zabráníte použitím grilovacího tácku či alobalu určeného na gril.

Výběr potravin na gril

Ke grilování vybíráme kvalitní potraviny. Místo uzenin sáhněte po libovém mase. Zeleninu vybírejte čerstvou.

Maso

Jak už bylo řečeno, vybírejte kvalitní libová masa. Pokud máte tučnější maso, vyřezejte z něj přebytečný tuk či odstraňte kůži. Maso poté opékejte na podložce nebo tácku, tak abyste zamezili přímému kontaktu s plameny. Vhodné jsou ke grilování také menší kousky masa, protože maso je dříve propečené.

Nebojte se si na grilu připravit také rybu např.: lososa, makrelu, pražmu.

Marinády

Marinádu si připravte domácí. V kupovaných marinádách je často velké množství soli, případně také cukr. Na domácí marinádu můžete použít různé druhy bylinek, sůl, pepř a ocet nebo citrónovou šťávu. Pokud nakládáte do oleje, tak vybírejte oleje kvalitní např.: řepkový.

Zelenina

Zeleninu můžete podávat ke grilovanému masu čerstvou, kdy je zdrojem vlákniny, vitamínů, ale i vody. Zeleninu si můžete zkusit, ale i u grilovat např.: cuketu, kukuřice, lilek, papriku atd. Zeleninu na gril nenakládejte. Marinádou ji potřete, až když ji budete mít na grilu.

Ovoce

Na gril se nehodí jen maso a zelenina, ale také i ovoce. Skvělé jsou banány, ananas či jablka. Pozor nezapomínejte, že i ovoce nesmí přijít do přímého kontaktu s ohněm.

Dip

Dip si připravte domácí. Využít můžete jogurt nebo cottage a smíchat je s bylinkami a trochou soli.  Dále si můžete připravit tzatziky. Pokud vás omrzí klasické tzatziky z okurek, tak okurky nahraďte ředkvičkami a přidejte prolisovaný česnek. Z nemléčných variant dipů se nabízí humus či guacamole.

Tipy na zdravější a bezpečnější grilování

  • Vyčistěte gril - Gril vždy vyčistěte od zbytků a nánosů přebytečného tuku. Pokud je to nutné vyberte popel z předešlého grilování.
  • Náčiní ke grilování - Pokud používáte kleštičky či jiný nástroj k obracení masa, tak by tyto nástroje neměly přijít do styku již s upečeným masem.
  • Grilujte nepřímo - Nepřímo znamená, že maso nepřijde do styku s plameny. Můžete využít grilovací vaničky či třeba lávový kámen.
  • Pozor na požár - Ano, i to se může stát, že při grilování vám gril začne hořet. Buďte na tuto skutečnosti připraveni.
  • Zvolte vhodné oblečení - Pozor některé druhy oděvů velice rychle vzplanou.
  • Upečené maso nenechávejte dlouho na stole - V teple se potraviny rychle kazí, a to i ty, které jsou tepelně upraveny. Myslete na to a včas ze stolu skliďte upečené maso a dipy.

Autor: Mgr. Jana Kolářová

https://zuzanadouchova.cz/tipy-na-zdravejsi-grilovani-recepty-s-masem-i-bez-masa/

https://fresh.iprima.cz/jak-na-to/grilovani-je-zdrave-pokud-grilujete-spravne

https://blog.homeandcook.cz/grilujte-zdrave-5-skvelych-tipu-a-receptu-na-letni-i-podzimni-grilovani/

https://www.bydlimekvalitne.cz/domaci-grilovaci-marinady-tady-jsou-tipy-na-5-nejlepsich

Mohlo by vás dále zajímat