Určitě to znáte, rychle ráno dětem připravit snídani, k tomu svačinu a děti rozvést do škol a školek. Vy běžíte do práce. Odpoledne nastává ten stejný maratón. Vyzvednou děti na kroužku a pospíchat domu. Úkoly, večeře a spát. Často nemáme v tom všem shonu a povinnostech čas na společné stolování v kruhu rodinném. Přitom taková „hloupost“ může celé rodině přinést řadu benefitů…
Jak nás společné stolování ovlivňuje?
Se společným stolování bychom podle psychologů měli začít už od útlého věku dětí. Děti se během společného jídla osvojují pravidla stolování, různé rodinné rituály, vštěpují si základy hygieny, osvojují si komunikaci a učí se naladit na příjemnou atmosféru u jídla. Z psychologického hlediska prožívají pocit jistoty, bezpečí a sounáležitosti.
A vyplatí se v tom pokračovat. Pokud pravidelně společně stolujete se svými pubertálními ratolestmi, možná, že významně přispějete k prevenci braní návykových látek. Společně strávený čas totiž můžete využít na probrání různých témat a teenageři se mohou zmínit o svých problémech. Studie amerických vědců navíc ukázaly, že společné stolování v pubertě vede v dospělosti k větší konzumaci ovoce a zeleniny a zdravějšího způsobu stravování. U dívek se podílí na předcházení používání hubnoucích tablet v pozdějším věku nebo používání projímadel či jiných extrémních prostředků na snížení hmotnosti. Společné stolování se prý nepodílí jen na prevenci užívání návykových látek, ale má vliv i na chování, dodržování školního řádu aj. Navíc lidé, kteří pravidelně s rodinou jedí, vykazují větší emoční stabilitu a odolnost.
Zásady, které mohou přispět k rodinné pohodě
O pozitivech společného stolování v rodinném kruhu nejspíš není pochyb, nicméně je nutné dodat, že je zapotřebí určitý řád a pravidla, aby to přinášelo kýžený výsledek. Zkuste pár tipů, které by mohly děti, ale i Vás dlouhodobě bavit a motivovat.
- Stanovte si čas společného stolování a vlastní pravidla, která budete dodržovat.
- Vypněte televizi a minimalizujte další rušivé elementy.
- Zapojte do přípravy jídla všechny členy rodiny. Děti mohou například krájet zeleninu nebo prostírat.
- Zachovávejte příjemnou atmosféru. U stolu se můžete například podělit o vtipné příhody.
- Nepříjemná a výchovná témata probírejte mimo dobu jídla.
- Zkuste si zavést a vymyslet své vlastní rituály a tradice a přizvěte k jejich vymýšlení i děti. Například: každou neděli po obědě si dáte domácí zmrzlinu nebo k sobotní večeři si připravíte vlastní domácí limonádu atd.
- Zařazujte nová jídla. Zapojte do vyhledávání nových receptů děti. Společně recepty projděte a vyberte ten, na kterém se shodnete anebo nechte děti vybrat samotné. Sestavte nákupní seznam a nakupte si na nový recept potřebné potraviny a pokrm uvařte a společně snězte.
Autor: Mgr. Jana Kolářová
Zdroje:
https://www.vitalia.cz/clanky/jite-doma-spolecne/
https://mojebetynka.maminka.cz/clanek/vyznam-rodinnych-ritualu
https://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/424478-zazrak-spolecneho-stolovani.html
https://zena.aktualne.cz/vztahy/jezte-spolu-zustanete-spolu-10-duvodu-proc-to-tak-je/r~i:article:806784/?redirected=1554233109
http://rodinadnes.cz/znovu-objevit-spolecne-stolovani/
Photo by Becca Tapert on Unsplash