Jak zabavit (i bručouny) na výletě?

Nuda na výletě? S našemi tipy a triky už nikdy více!

Mě bolí nohy. Už tam budeme? Mě to nebaví. Já chci být radši doma… Určitě mnozí z vás tyto věty někdy slyšeli. Rádi byste děti na výlet vytáhli, ale jen chůze na hrad či do lesa je nebaví. Proto vám v dnešním článku přinášíme pár tipů, jak výlet ozvláštnit.

 

1. Přírodní bingo

Pomůcky: karta s obrázky či seznamem, tužka

Popis:

Podle stáří dětí vyrobte buď kartu s obrázky nebo seznamem věcí, které na vašem výletě můžete vidět. Například pokud vaše výprava bude převážně v lese, v přírodě, tak bingová karta může obsahovat tyto věci – strom, pařez, mravenec, šiška, kámen, klacek. Starším dětem můžete hledání ztížit např.: dub zimní, smrk ztepilý, muchomůrka červená atd.

Bingové karty nemusíte využívat jen na hledání přírodnin, ale můžete je zaměřit podle toho, kde je využijete. Např.: cesta vlakem, procházka městem atd.

Kartu dáte dětem a jejich cílem je zaškrtávat si věci, které po cestě viděly. Vyhrává ten, kdo první seznam vyškrtá.

 

2. Klasická stopovaná

Pomůcky: kartičky s úkoly, klacky, šišky, kameny

Popis:

Vyšlete napřed jednoho dospělého nebo část vaší skupiny. Jejich úkolem bude značit cestu kudy šli. Na značení cesty použijte klacky, šišky, kameny, ze kterých na zemi vytvoříte šipky. Pokud chcete zadat úkol, tak vytvořte na zemi z klacků obálku a v blízkosti cesty umístěte kartičku s úkolem. Konec stopované označte X, počtem kroků a směrem, kde hledat první skupinu.

Stopovanou nemusíte nutně končit hledáním části skupiny, ale třeba schovat dětem drobný poklad.

Příklady úkolu – najděte strom modřín, udělejte 5 dřepů, řekněte vtip, skákejte snožmo atd.

 

3. Klíště

Pomůcky: dřevěný kolíček

Popis:

Vezměte si sebou dřevěný kolíček. Cílem je umístit kolíček na někoho ze skupiny, tak aby to nevěděl. Ten, kdo donese kolíček do cíle výletu, by měl plnit nějaký úkol, který si předem stanovíte.

 

4. Obrácená schovávaná

Pomůcky: žádné

Popis:

Ve vhodném terénu si můžete zahrát obrácenou schovávanou. Na začátku si stanovte signál pro ukončení hry. Vyberte jednoho, který se půjde schovat a ostatní si stoupnou zády, aby neviděli, jakým směrem jde a mezitím odpočítávají od 10 k 0. Až dopočítají, tak se ho vydají hledat, kdo najde schovaného, tak si k němu potichu sedne a čeká na ostatní. Konec hry nastává ve chvíli, kdy všichni, co hledali sedí u schovaného.

 

5. Piškvorky

Pomůcky: klacek, kamínky, šišky

Popis:

Na vhodném místě si na zemi nakreslete síť 3x3, nasbírejte kameny a šišky. Jeden hráč bude mít kameny a druhý šišky a zahrajte si přírodní piškvorky. Postupně se střídejte k pokládání přírodnin do sítě. Vyhrává ten, který má řadu svých přírodnin (např.: 3 šišky v řadě).

 

6. Přírodniny

Pomůcky: využijte přírodniny, které najdete po cestě, kartička s oboustrannou lepící páskou, fixy

Popis:

Na vhodném místě můžete dětem zadat tyto úkoly: vytvořte pomocí přírodnin mandalu, ztvárněte jednoho z rodičů atd.

Dětem rozdejte kartičky s nalepenou oboustrannou lepící páskou. Odtrhněte vrchní pásku a řekněte dětem, že si mají vytvořit paletku barev např.: sbírejte jen přírodniny od zelené barvy, vytvořte co nejbarevnější paletku (sbírají části květin, listy atd.). Pozor, pokud se nacházíte v chráněné oblasti.

Další úkol, který dětem můžete zadat je, aby si našly menší klacek nebo kámen. Buď můžete kámen, klacek donést domu anebo nechte děti tvořit rovnou v přírodě. Jejich úkolem je pomocí fix kámen či klacek pomalovat – vyzdobit.

 

V následujících tipech se neobejdete bez chytrého telefonu či digitálního fotoaparátu.

 

7. Focení a úprava fotek

Pomůcky: digitální fotoaparát nebo chytrý telefon

Popis:

Nechte děti pomocí fotoaparátu zdokumentovat váš výlet. Společně se potom doma můžete vrhnout na úpravu fotografií, vytvářet koláže nebo si z fotek sestavit video.

 

8. Online pohlednice

Pomůcky: chytrý telefon s připojením k internetu

Popis:

Nechte děti, aby vyfotografovaly pár fotek, které potom použijete k tvorbě pohlednice. Tuto pohlednici můžete poslat např.: babičce, k vám domu nebo třeba kamarádům. Děti budou určitě nadšené, když po pár dnech najdou ve schránce pohled, který si poslaly z výletu. Pozor tato služba je zpoplatněná.

 

9. Geocaching

Pomůcky: mobilní telefon, aplikace na hledání kešek

Popis:

Hledejte s dětmi poklady – kešky. Kešky si můžete vyhledat předem doma nebo nechte starší děti, ať je vyhledají ony. Na výletě pak už jen hledáte ukryté poklady.

 

10. Šifrovačka

Pomůcky: kartičky s šiframi, luštící tabulka, psací potřeby, mapu případně mobilní telefon

Popis:

Tato hra je trochu náročnější na přípravu, ale zase o dost zajímavější pro zpestření cesty. Podle stáří hráčů můžete volit obtížnost šifer od jednoduchých až po složité. Na internetu najdete spoustu pomůcek a příkladů různých šifer, které můžete použít. Nezapomeňte dětem připravit i luštící tabulku s přehledem šifer (např.: na luštící tabulce bude Morseova abeceda, Brailleovo písmo, obrázková abeceda atd.)

Je vhodné, aby děti předem neznaly trasu a místo, kam jdete. Na začátku cesty jim předáte první šifru s luštící tabulkou. Děti si vyluští např.: jakým směrem jít nebo nějaké místo, které se nachází na vaší trase – kostel, významný strom, most, křížení cest. K určení směru jim pomůže mapa. Až dojdou na vyluštěné místo, tak jim předáte další šifru atd. Pokud si s nějakou šifrou nebudou delší dobu vědět rady, tak jim určitě pomozte nebo dejte nápovědu.

 

Pokud chcete zažít ještě větší zábavu, přizvěte na výlet kamarády svých dětí spolu s jejich rodiči.

 

 

Extra tip – veďte si deník nebo knihu výletů. Můžou ji psát děti samostatně nebo ji tvořte společně. Zapište si největší zážitek, nechte vyvolat fotografie, přiložte mapu atd. Vaší fantazii se meze nekladou.

 

 

Autor: Mgr. Jana Kolářová

Zdroje:

https://objevimesvet.cz/2017/08/15/s-detmi-na-turu/

https://www.malydobrodruh.cz/nechte-deti-at-vylet-planuji-s-vami-bude-je-vic-bavit/

https://jdeteven.cz/games/cz/vyhrany-vylet

https://blog.aukro.cz/jak-zabavit-celou-rodinu-v-prirode-nebo-pri-cestovani/

 

Photo by Arthur Poulin on Unsplash

Mohlo by vás dále zajímat