Konečně! Prázdniny, teplo a příležitost vyrazit na výlet nebo k vodě. Ať už vyrazíte kamkoliv, nesmí vám chybět voda, která uhasí žízeň a hydratuje vaše tělo.
Pitný režim
O pitném režimu jste toho už určitě slyšeli hodně a zejména v těchto horkých letních dnech je důležité se na pitný režim zaměřit. Mnoho z nás totiž během dne pije nedostatečně nebo pije až ve chvíli, kdy pociťuje žízeň. Další chybou v našem pitném režimu mohou být nevhodně zvolené nápoje. Co se to tedy v našem těle děje? A proč musíme vodu doplňovat? Jaké nápoje tedy mohu pít?
Naše tělo během dne ztrácí vodu, a to vylučováním moči, stolicí, dýcháním, ale i pocením. Vodu do organismu musíme tedy doplňovat. Pokud tedy pijeme málo, tak naše tělo je dehydratované a dá nám to jasně najevo, např.:
- bolestí hlavy
- malátností
- špatnou koncentrací
- únavou.
Naopak, jestliže pijeme až příliš a máme vody v těle nadbytek, tak projevem je časté močení, nebo nadměrné pocení. Kolik tekutin máme za den vypít? To je čistě individuální, záleží i na naší fyzické stavbě, na tom, jakou práci vykonáváme nebo jestli sportujeme. Podle toho se pak odvíjí i náš pitný režim.
Jaké nápoje jsou vhodné:
- pramenitá voda
- neslazené slabé čaje
- ředěné ovocné a zeleninové šťávy
- na doplnění pitného režimu zařadit slabě mineralizované přírodní vody.
Další zajímavé informace o pitném režimu se mohou děti dozvědět v naší výukové aplikaci a také na lektorských aktivitách, ve výukovém modulu Pitný režim.
Pokud chcete podpořit svůj pitný režim a mít neustále lahev s vodou u sebe, můžete vybírat z nepřeberného množství různých druhů lahví. Jakou lahev tedy vybrat?
Obyčejná plastová PET lahev
Domu si přinesete balenou vodu a po vypití si lahev uschováte a později ji znovu naplníte kohoutkovou vodou s pocitem, že je to ekonomické i ekologické. Bohužel lahve, ve kterých jste si zakoupili nápoj v obchodě nejsou vhodné pro opakované použití. Při delším používání jedné lahve se mohou z lahve začít uvolňovat látky škodlivé pro naše zdraví, v lahvi mohou vznikat i mikropraskliny, ve kterých se mohou držet bakterie.
Pokud se rozhodne používat jednorázové lahve, dodržujete pár jednoduchých pravidel:
- lahev nevystavujte vysokým teplotám (např.: nenechávejte lahev ve vyhřátém autě)
- lahev často měňte za novou lahev
- nepoužívejte k vyčištění vařící vodu a ani lahev nevyvařujte
- k čištění nepoužívejte abrazivní prostředky
- neuchovávejte v PET lahvích alkohol a olej
- až lahev nebudete chtít používat vytřiďte ji do plastového kontejneru.
Plastová znovupoužitelná lahev
Při výběru plastových znovupoužitelných lahví zvolte takové, které neobsahují BPA, BPS, ftaláty aj. BPA je Bhisphenol A, který u plastů zaručuje jejich tvrdost a čirost. Bohužel pokud se BPA dostane do našeho těla, působí v něm jako lidský hormon estrogen, a to může mít za příčinu předčasného pohlavního dozrávání u dětí, astma, poruchy metabolismu aj.
Skleněné lahve
Skleněné lahve jsou znovu použitelné a neuvolňují se z nich žádné škodlivé látky a nepřejímají pachy. Můžete do nich dát i teplé nápoje nebo ovocné šťávy. Jsou vyráběny z borosilikátového skla. Lahve se dají zakoupit v ochranných obalech vyrobených ze silikonu. Tyto obaly chrání lahev před rozbitím a také se lépe drží v ruce. Bohužel jejich nevýhoda je vyšší hmotnost a často i vyšší pořizovací cena.
Lahev z tritanu
Tritan je nově vyvinutý materiál, který patří do kopolyesterů. Má vysokou chemickou a mechanickou odolnost, je vhodný pro styk s potravinami. Svým vzhledem připomíná sklo. Oproti ostatním plastům neztrácí používáním svůj lesk. Je recyklovatelný a šetrný k životnímu prostředí. Používá se na výrobu lahví na pití, sportovní lahví nebo jsou z něj vyrobeny komponenty k domácím mixérům.
Kovové lahve
Kovové lahve jsou vyráběné z nerezové oceli, jsou lehké a vyrábějí se v různých objemech a barevných variantách. Jejich nevýhoda je, že někteří lidé při jejich používání cítí kovovou pachuť. Další nevýhodou je, že se v teplejších měsících rychle zahřejí, pokud je ale máte s izolační vrstvou, tak by k přehřátí nemělo dojít. Jsou nevhodné na horké nápoje. Dále jsou náročnější na údržbu a mohou přejímat chutě jiných tekutin.
Lahev z papíru
V dnešní době se můžete setkat i s papírovými lahvemi. Vyrobeny jsou z vláknitého materiálu – bambusu a palmového listí. Dále je použit polyester vyrobený z kukuřičného škrobu (PLA), který zajistí nepropustnost pro vodu. Tento použitý materiál je kompostovatelný.
Při výběru vhodné lahve na vodu se kromě výběru materiálu, ze kterého má být lahev vyrobena zaměřte i na objem, hmotnost, snadnost údržby a v neposlední řadě také na design. Pěkná lahev se nosí s radostí😊
Autor: Mgr. Jana Kolářová
Zdroje:
http://www.ovodarenstvi.cz/clanky/pitny-rezim
https://bezpecnostpotravin.cz/pitny-rezim-vhodne-napoje.aspx
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/pet-lahve.A180312_172824_behani_sehn
https://www.vitalia.cz/clanky/zrady-plastovych-lahvi/
https://www.promaminky.cz/clanky/pitny-rezim-141/vite-z-ceho-vase-deti-piji-372
https://www.radynacestu.cz/magazin/jak-vybrat-lahev-na-piti/
https://www.technickytydenik.cz/rubriky/plasty/kopolyestery-tritan_51543.html
https://bagalio.cz/poradna/vyber-lahve
https://blog.bagalio.cz/lahve-porovnani-materialu/
http://www.ovodarenstvi.cz/clanky/voda-v-lahvi-z-papiru