Připravujete svým dětem svačiny doma a přemýšlíte o tom, jestli to, co jim připravujete je správně? Chleba s máslem a marmeládou jistě poslouží jako příjemné zpestření například víkendových snídaní, určitě by se však nemělo stát pravidelným základem svačinek. Pojďme se podívat jak lépe svačit...
Snídat nebo svačit?
Svačina by nikdy neměla být náhradou za snídani. Dbejte, aby děti dostatečně a vydatně snídaly – zejména cereálie, ovoce, zeleninu, pečivo raději žitné, kvalitní sýr nebo šunku. Jedině tak budou během dopoledne bdělé, vitální a plné energie.
Dopolední a odpolední svačinka
Dopolední svačinka by měla tvořit zhruba 15 % celkového denního příjmu energie, odpolední pak 10 %. Ideální je, obsahují-li vyvážený poměr živin – tedy bílkovin, vlákniny, sacharidů, minerálních látek a vitaminů.
Dopoledne můžete dětem do svačinového boxu přiravit ovoce a (nebo) müsli tyčinku, odpoledne je dobré sáhnout po těch energeticky méně náročných – např. zelenině, pečivu s pomazánkou, šunkou nebo sýrem.
Méně výživově hodnotné „rychlovky” (např. croissanty, rohlíky, buchty, pletenky, chipsy, tučné salámy nebo sladkosti a sladké bublinkové limonády …) nebo „fast food“ by se měli v (nejen dětském) jídelníčku objevovat spíše příležitostně a v menším množství. Mají většinou velkou energetickou hodnotu a zasytí jen na krátkou dobu. Je dobré vždy sledovat nutriční hodnoty na obalu výrobku.
Dítě jí i očima
Proto neváhejte a vyhrajte si s přípravou svačiny i s jejím balením. Pořiďte si např. barevné ubrousky, zábavné boxy nebo ekologické pytlíky s veselým potiskem …
Důležité kombo
Svačina, to není pouze jídlo, ale také pití! Ke každé svačince přibalte dětem 0,5 l nápoje (množství přizpůsobte pohybovým aktivitám a teplotním hodnotám počasí), ideálně pramenité vody, kterou lze snadno dochutit čerstvým ovocem nebo kapkou domácího sirupu. Vyhněte se přislazovaným limonádám a nápojům.
Když chybí inspirace...
...Vařila myšička?
Kaše - ideální dopolední svačina, jejíž příprava je překvapivě rychlá a kombinace téměř nekonečné. Navíc ji můžete připravit do skleničky už den předem. Základem takových kaší jsou ovesné vločky, pohanka nebo jáhly, jogurt, tvaroh nebo mléko (to v případě, že kaše vaříme), čerstvé nebo sušené ovoce, oříšky, med, zavařeniny s vysokým podílem ovoce a menším množství přidaného cukr, javorový sirup, strouhaný kokos nebo trocha kvalitní hořké čokolády. Kaši buď dopředu povařte s mlékem, anebo jednoduše vrstvěte do skleniček, jak vás zrovna napadne.
TIP: Pokud přidáte chia semínka a zalijete je malým množstvím mléka nebo vody, dodáte pokrmu krémovou konzistenci.
PUSŤTE DĚTI DO KUCHYNĚ!
Společná příprava svačinek může být zábava a dítě ochutná a naučí se něco nového.
Až přijde čas, naučte své děti převzít zodpovědnost a přípravu svačin ponechat v jejich režii. Přípravou pokrmů si osvojí:
- samostatnost a učenlivost,
- základy zdravé a pestré stravy,
- zručnost a kreativitu,
- naučí se vážit si práce i sebe sama.
Začněte jednoduše, např.:
Datlové kuličky
250 g datlí smícháme se dvěma lžícemi oleje (např. kokosového pro jeho aroma), přidáme trochu skořice nebo vanilky, rozinky nebo brusinky (asi 3 PL), pomletá semínka (například konopná nebo slunečnicová, stačí 2 PL). Vše umixujeme, následně přidáváme kakao nebo strouhaný kokos, dokud nevznikne směs, z níž se budou dát tvarovat kuličky. Ty obalíme v kokosu nebo drcených oříšcích, můžeme ještě pokapat kvalitní čokoládou.
… DIP S KŘUPAVOU ZELENINKOU
K odpolední svačince jako stvořený! Jeho příprava zabere sotva pár minut, a když se k němu navíc přidá barevná a pěkně nakrájená zelenina, je o skvělou chuť i zábavu postaráno. K přípravě základního dipu postačí bílý jogurt, tvaroh nebo žervé a trošku oleje a soli. Mícháme s tím, co mají děti rády: jarní cibulkou, strouhanou mrkví, drcenými ořechy, sezamovou pastou, troškou česneku, sušenými rajčaty a olivami, čerstvými bylinkami. Dochucujeme špetkou citronové šťávy. Dipy můžeme umixovat dohladka.
Velice snadné a chuťově výborné jsou i různé pomazánky: vyzkoušejte řecké tzatziki, hummus, avokádovou pomazánku nebo dětmi milovanou vajíčkovou. S křupavým žitným pečivem nebo obilnou plackou a čerstvou zeleninou budou chutnat dokonale.
… VRSTVENÝ SALÁTEK
Jestliže si děti oblíbily dopolední sladké kaše a jogurty do skelničky, budou jistě milovat i odpolední saláty, vrstvené do pěkné, dobře uzavíratelné skleničky nebo jiné nádoby. Jako základ poslouží zelenina, pokrájená na kostičky nebo proužky, která pokrmu dodá vitaminy a minerály. Salát obohatíme o porci sacharidů (například celozrnné těstoviny či rýže), kvalitní tuky (semínka, trocha olivového oleje), bílkoviny (můžeme přidat krůtí nebo kuřecí maso, lososa nebo kvalitního tuňáka) a dochucovadla – například zálivku z oleje, bylinek a citronu, jogurtový dip a další. Takový salát vydrží v lednici do zásoby až na tři dny a čím bude uleželejší, tím lépe se jeho chutě propojí.
TIP: Vrch salátu ozdobte zeleninou nebo tvrdým sýrem v hravých tvarech – stačí vám k tomu obyčejná vykrajovátka a troška trpělivosti.
Autor: Alena Polakovičová
Zdroje: